Łódzkie obchody Zbrodni Katyńskiej

22 kwietnia, 2016

W 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, w asyście kapelanów wojska i policji, przewodniczył Mszy św. modląc się za ofiary dramatu Katynia. Co roku, w drugiej połowie kwietnia Rodzina Katyńska, gromadzi się na wspólnej modlitwie za tych, który nie wrócili do Ojczyzny, pomordowani na obczyźnie. Przywołując tamte historyczne wydarzenia z 1940 roku, Ksiądz Biskup w swoim słowie przypomniał, że – „Przez wiele, wiele lat, nie można było w Polsce mówić o Katyniu.
Jeśli tak, to obwiniano, za tę straszną zbrodnię hitlerowców. Tyle tysięcy ludzi, kwiat polskiej inteligencji, oficerów został pozbawiony życia na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 roku, przez biuro polityczne komitetu centralnego wszechzwiązkowej komunistycznej partii bolszewików. (…)Jak dobrze, że dziś o tych wszystkich sprawach możemy mówić, a w sposób szczególny pielęgnuje pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Po zakończeniu liturgii, poczty sztandarowe, delegacje: wojska, policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej, przedstawiciele kombatantów, władze miasta i duchowni, udali się pod pomnik katyński, znajdujący się przed świątynią. Tam odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej, wysłuchano przemówień oraz złożono kwiaty pod tablicami z nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu.
– „Przychodzę tutaj co roku, jeśli zdrowie mi na to pozwala, aby zachować żywą pamięć o moim Ojcu, który zginął tam w Katyniu. Jego grób jest daleko, a ja nie mogę tam jechać, dlatego jestem tu.  Tu, w tym miejscu, modlę się za niego.” – mówiła jedna z uczestniczek katyńskich uroczystości.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z pocztami sztandarowymi, oraz Ksiądz Dyrektor, Panowie Profesorowie Antoni Krymarys i  Michał Krymarys.

Finał Wojewódzkiego Konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości.Olimpiada Piotrowa przed ŚDM