Jubileusz „Katolika”!

18 października, 2016

W dniu wczorajszym obchodziliśmy Jubileusz 25-lecia naszej szkoły. Kto by pomyślał, że minęło już ćwierć wieku!!!

Uroczystości tego wyjątkowego dnia rozpoczęła msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak, w asyście założyciela i wieloletniego dyrektora naszego LO – ks. Tadeusza Bednarka oraz innych kapłanów pracujących w naszej szkole w poprzednich latach.

Ksiądz biskup swoje kazanie poświęcił wizerunkowi ucznia „Katolika”: „Jestem przekonany że szkoła katolicka, a już na pewno szkoła imienia Jana Pawła II, powinna inspirować wszystkich do tego, aby w życiu swoim gromadzić bogactwa nieprzemijające! Aby uczyć się, aby zdobywać wiedzę, aby być bogatym, ale nie tylko w oczach ludzi i nie tylko w wymiarze doczesnym. (…) Umiej znaleźć czas dla drugiego! Podziel się swoimi zdolnościami, umiejętnościami, czasem, który poświęcisz swojemu koledze, koleżance, którzy nie są tacy zdolni, którzy nie posiadają tego, co ty. Umiej się dzielić tym, co posiadasz z drugim człowiekiem, a tak zdobędziesz skarb, który pozwoli ci przenieść go przez granicę śmierci: będziesz miał skarb w niebie! (…) Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali!” – mówił biskup.

Po mszy św. obecny dyrektor szkoły, ks. Tomasz Wojciechowski wręczył statuetki „Przyjaciel Szkoły” dziękując najbardziej zasłużonym za ich wkład w powstanie i istnienie „Katolika”. Statuetki otrzymali: ks. abp. Władysławo Ziółek, bp. Marek Marczak, oraz oczywiście ks. Tadeusz Bednarek i nasza wieloletnia pani wicedyrektor szkoły – Czesława Dresler.

Na zakończenie ks. Tadeusz Bednarek podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów powstania szkoły: „wszystko rozpoczęło się w 1990 roku, kiedy zapytałem ówczesnego ordynariusza diecezji księdza biskupa Władysława Ziółka, czy nie mogłaby tu, na Teofilowie, przy tej parafii, powstać szkoła – Liceum Katolickie. Po krótkiej chwili, ksiądz biskup odpowiedział – ma ksiądz moje błogosławieństwo! Tylko, jak ksiądz to chce zrobić? – zapytał biskup. Tak rozpoczęło się dzieło, które trwa do tej chwili.” – mówił rozrzewniony.

Pani Ewa Tyc-Karpińska, artysta-plastyk, wieloletni dobroczyńca i przyjaciel Szkoły, ze wzruszeniem skomentowała wystąpienie ks. Bednarka: „25-lecie założenia Szkoły – wspaniałe przemówienie proboszcza Bednarka. Miałam łzy w oczach, gdy wspominał pierwsze 4 lata budowy szkoły. Tylko On i Jego współpracownicy wiedzą, ile trudu, wysiłku i serca włożono w zorganizowanie KATOLIKA. KATOLIK, to pomnik ich wysiłku, to zrealizowany symbol ich marzeń”. Tak, w tym dniu wzruszeń, refleksji i wspomnień było bez końca….

Zwieńczeniem uroczystości w kościele był program słowno – muzyczny zatytułowany: „Jan Paweł II – patron szkoły”, przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Po nim wszyscy goście zostali zaproszeni na program artystyczny, tym razem już w murach szkoły, w sali widowiskowej. W programie wzięli udział obecni, uzdolnieni muzycznie, uczniowie oraz jeden z naszych wielce utalentowanych absolwentów, Kordian Kacperski, który pięknym tenorem zaprezentował światowej klasy utwory. Absolwenci przygotowali również film pełen wspomnień ze swojego pobytu w Katoliku.

Ach, co to był za dzień! 🙂

O uroczystościach naszego Jubileuszu można przeczytać również na stronie Archidiecezji Łódzkiej: http://archidiecezja.lodz.pl/2016/10/jubileusz-25-lat-lodzkiego-katolika/

Sportowy talentJubileuszowy Konkurs Fotograficzny