Dagmara w EYP

06 grudnia, 2018

Młodzi Europejczycy debatują nad rozwojem medycyny w Europie

Ponad 50 młodych Europejczyków spotkało się w Łodzi, aby wziąć udział w projekcie „Day of EYP Poland 2018 in Łódź” zorganizowanym przez Europejski Parlament Młodzieży (EYP) we współpracy z Instytutem Nowych Technologii. Wydarzenie odbyło się 06.10.2018 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi im. Emilii Sczanieckiej oraz auli Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

06 października 2018 był wyjątkowym dniem, bowiem właśnie wtedy Łódź stała się miejscem ekscytujących debat na temat rozwoju medycyny w Europie (w tym w Polsce). Młodzi ludzie mieli okazję analizować bieżące problemy związane z szybkim rozwojem medycyny na terenie państw Wspólnoty Europejskiej, m.in. zastanawiali się nad: obowiązkowością szczepień, ograniczeniami w używaniu komórek macierzystych
oraz usprawnieniem dostępu do służby medycznej.

Przez pięć godzin uczestnicy poszukiwali rozwiązań dla 5 aktualnych problemów, aby wieczorem o godzinie 17:00 przejść do kolejnego punktu – Walnego Zgromadzenia, na którym zostały zaprezentowane i poddane głosowaniu opracowane rozwiązania. Cała procedura odbywała się zgodnie
z zasadami Parlamentu Europejskiego, na których opiera się metodologia EYP.

Warto zaznaczyć, że patronatem honorowym wydarzenie objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Konsulat Brytyjski w Łodzi oraz program Młodzi w Łodzi, zaś patronatem medialnym takie instytucje jak: TVP3 Łódź oraz Radio Łódź. Wsparcia udzieliły także: Instytut Nowych Technologii, Punkt Informacji Europejskiej Europ Direct oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi i IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi im. Emilii Sczanieckiej.

Program konferencji:

Piątek, 5 października 2018

15:30 – 16:00 Budowanie zespołu prowadzących

16:10 – 17:00 Praca w zespołach i przygotowania do konferencji

17:10 – 19:30 Kolacja

19:30 – 20:40 Program kulturalny i zwiedzanie Łodzi

Sobota, 6 października 2018

8:00 Rejestracja delegatów


8:30 – 9:00 Ceremonia otwarcia (Park Staromiejski)

9:00 – 10:30 Budowanie zespołów


10:30 – 11:00 Przerwa kawowa

11:00 – 14:30 Praca w komisjach

14:30 – 15:30 Obiad


15:30 – 16:30 Panel ekspercki I

16:30 – 16:50 Transport do miejsca Zgromadzenia Generalnego

16:50 – 17:10 Panel ekspercki II

17:10 – 20:30 Zgromadzenie Generalne

20:30 – 21:00 Ceremonia Zamknięcia

Europejski Parlament Młodzieży

Europejski Parlament Młodzieży (EYP) to wyjątkowy program edukacyjny, który skupia młodych ludzi z całej Europy w celu omówienia bieżących tematów
w kontekście parlamentarnym. Jako sieć niezależnych stowarzyszeń EYP jest obecny w 40 europejskich krajach organizując prawie 600 wydarzeń rocznie. Sieć EYP angażuje blisko 35 000 uczestników. Tysiące młodych ludzi działa jako wolontariusze w całej Europie, czyniąc EYP programem dla młodzieży, tworzonym
i udoskonalanym przez młodzież. Misją Europejskiego Parlamentu Młodzieży jest inspirowanie oraz wzmacnianie pozycji młodych Europejczyków, aby stali się̨ otwartymi, tolerancyjnymi i aktywnymi obywatelami.

Zarys projektu

Tej jesieni EYP Polska rozpoczęła drugą edycję sesji jednodniowych. Jest to doskonała okazja dla delegatów z całego kraju do pierwszego doświadczenia symulacji Parlamentu Europejskiego, a także dla przewodniczących sesji, aby wypróbować zupełnie nową rolę. W tym roku, po raz pierwszy w historii EYP jedna
z takich sesji została zorganizowana w Łodzi.

Młodzi Europejczycy mieli sposobność dyskutować na tematy związane z rozwojem medycyny. W epoce rozwoju technologicznego, są to tematy szczególnie ważne
dla Polski oraz Unii Europejskiej. Delegaci starali się wytyczyć delikatne granice,
które zapewnią bezpieczny i ogólny dostęp do różnych rozwiązań medycznych,
m.in. szczepionek, komórek macierzystych, lecz również podstawowej opieki lekarskiej.

Tematy nad którymi debatowali uczestnicy:

Committee on Human Rights – DROI

Wykorzystywanie komórek macierzystych wydaje się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, wymagającym dalszych badań. Jednakże te wielofunkcyjne komórki budzą pewne zastrzeżenia etyczne związane z początkiem życia ludzkiego oraz wyznawaną religią. Czy powinniśmy nałożyć jakiekolwiek restrykcje na dostęp do embriotycznych komórek macierzystych?

Committee on Development – DEVE

Średnia długość życia we wschodnich państwach członkowskich Unii Europejskiej wynosi maksymalnie 77 lat – jak ukazały statystyki z 2013 r. Ponadto, nawet 13% tych państw nie ma dostępu do opieki medycznej. Jak można zapewnić lepszy dostęp
do służby zdrowia, aby zapobiec przedstawionym zjawiskom?

Committee on Environmental and Food Safety – ENVI

Dużo rodziców wyznaje, że obawia się szczepić dzieci. Jakie akcje powinna podjąć Unia Europejska, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się poważnych chorób ze względu na brak szczepień?

Committee on Employment and Social Affairs – EMPL

Podczas gdy część krajów członkowskich cierpi na niedostatek pielęgniarek
oraz opiekunów medycznych, inne państwa mierzą się z nadwyżką i dużą konkurencyjnością na rynku pracy w tych zawodach. Wskutek tego wiele rodzin zmienia kraj zamieszkania, aby osoba utrzymująca rodzinę mogła podjąć pracę jako opiekun osoby starszej za bardzo niską pensję. Jakie środki powinny być podjęte, aby uniknąć braku opiekunów, a z drugiej strony rozwiązać kwestie bezrobocia?

Committee on Civil Liberties – LIBE

Ceny usług w prywatnej służbie zdrowia wykraczają poza zasięg zwykłego obywatela, podczas gdy rezydenci Unii Europejskiej mogą mieć świadczone usługi zdrowotne oferowane przez profesjonalistów nie oczekujących zbyt dużej zapłaty. Jak Unia Europejska może wesprzeć lokalnych lekarzy cierpiących na braki dochodów?

Dagmara Sobczak IIIA LO

Awans naszych siatkarekAmelka podwójną medalistką!
Kalendarz
grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ostatnio dodane